Rozmowy Red Bow cz.V – Magdalena Płonka

mskpu

MSKPU to obecnie jedna z najbardziej znanych i działających na rynku modowym szkół w Polsce. Założona zaledwie w 2004 roku uczelnia, może pochwalić się sporymi osiągnięciami.

Zapraszam Was na mój wywiad z jej założycielką Magdaleną Płonką!

magdalena-płonka Rozmowy Red Bow cz.V - Magdalena Płonka

 Skąd pomysł na taką szkołę? Jakie były jej początki?

Już na studiach zaczęłam pracę jako projektant, dla LPP, zaś potem jako kostiumograf, stylizując na potrzeby filmów reklamowych. Tworzyłam wizerunki między innymi Marka Konrada dla ING Banku,  Cyfrelli dla Canal Plus, Bogusława Lindy w słynnej kampanii Radia Zet, czy też maskotkę Małego Głoda Danone. Prowadziłam  własne Atelier, które ubierało dziennikarzy i celebrytów, zaś moje projekty były prezentowane na łamach magazynów ELLE, Pani, czy Uroda.

Mimo, że  kończąc ASP byłam rozwinięta artystycznie, z portfolio pełnym wygranych konkursów oraz publikacji w mediach, czułam się niepewnie, gdyż w porównaniu z tym, czego wymagano ode mnie na rynku, moim zdaniem szkoła nie przygotowała mnie do realnej pracy. Wchodząc na rynek było mi ciężko, gdyż musiałam uczyć się wszystkiego od początku. To samo zauważałam u moich asystentów, którzy przychodząc do swojej pierwszej pracy nie potrafili nawet przygotować kosztorysu lub profesjonalnej prezentacji.

MSKPU było odpowiedzią na brak takiej szkoły przygotowującej w krótkim czasie do profesjonalnego wykonywania zawodu, ale także przygotowania według standardów międzynarodowych i w oparciu o światowe wymogi w edukacji. Ambicje od samego początku mieliśmy międzynarodowe. MSKPU było także spełnieniem mojej pasji, jaką jest nauczanie, co kontynuuję do dziś prowadząc w kraju i zagranicą wykłady i szkolenia z CSR w Modzie.

Na początku nadal intensywnie pracowałam w branży, a zarobione pieniądze cierpliwie inwestowałam, z czego do dziś spółka posiadająca markę MSKPU może fundować swoim absolwentom taki Pokaz Dyplomowy, jak ten w Muzeum Etnograficznym.

magdalena-płonka Rozmowy Red Bow cz.V - Magdalena Płonka

magdalena-płonka Rozmowy Red Bow cz.V - Magdalena PłonkaJakimi osiągnięciami/ projektami jako szkoła możecie się pochwalić?

Aż niezręcznie tak mi się wychwalać, ale faktem jest, iż jako grono uczniów i pedagogów jesteśmy najczęściej nagradzaną szkołą mody w kraju. To jest prosty miernik jakości naszego programu nauczania. Często słyszę pytania „Jak wy to robicie, że w 2 lata potraficie przygotować takie kolekcje dyplomowe?”. To prawda, że inne szkoły, mimo dłuższego okresu edukacji, czy też nawet statusu szkół wyższych, nie mają nawet połowy naszych osiągnięć, a normą jest, że co konkurs w Polsce, to nasi uczniowie zajmują w nim miejsca i otrzymują nagrody. Na tą listę można wciągnąć wszystkie możliwe konkursy, które odbyły się i odbywają w Polsce, zaczynając od FDA, a kończąc na Złotej Nitce. Także ogromna ilość absolwentów MSKPU, pracujących dla czołowych marek jest imponująca. To efekt bardzo ciężkiej pracy obydwu stron. Jesteśmy wymagający, co może nie jest łatwe w odbiorze wewnątrz szkoły, ale potem daje wspaniałe rezultaty.

 Co należy zrobić, żeby dostać się do MSKPU?

Złożyć dokumenty. Bo to my edukujemy naszych uczniów, od podstaw. A potem trzeba dużo się uczyć i korzystać z całego wachlarza oferty edukacyjnej, jaką MSKPU ma do zaoferowania.

magdalena-płonka Rozmowy Red Bow cz.V - Magdalena PłonkaKończąc szkołę o jakie umiejętności/wiedzę jesteśmy bogatsi?

Nasi najzdolniejsi absolwenci zapełniają miejsca pracy dla projektantów w największych firmach odzieżowych, ponieważ nie tylko są utalentowani, ale dobrze przygotowani do wykonywania zawodu. Wiedzą, jak przygotować moodboard, jak szukać inspiracji, jak wykonać prezentację techniczna i flaty, jak zaprojektować logo. Znają się na podstawowym oprogramowaniu, na ergonomii ubioru oraz aktualnych trendach. Uczą się konstrukcji, technik krawieckich, rysunku, grafiki, czy podstaw produkcji. Wiedzą, że dobry dizajn to czytelny rysunek oraz projekt, który można odszyć przemysłowo w dużych ilościach oraz z sukcesem sprzedawać.

 Dokończ zdanie

 • Moda… jest ulotna oraz subiektywna. Bywa też okrutna, w szczególności dla tych, którzy się na niej nie znają.
 • Cenię w ludziach… uczciwość, pracowitość, ambicje oraz życzliwość dla otoczenia.
 • MSKPU to dla mnie… duma i jednocześnie miejsce ciężkiej pracy. To także miejsce poznawania wspaniałych ludzi oraz możliwość rozwoju jako pedagog.
 • Jestem dumna… no właśnie. Jak tu nie być dumnym, kiedy duży koncern międzynarodowy  do współpracy wybiera ze wszystkich szkół w Polsce MSKPU, twierdząc, że mamy opinię najlepszej szkoły mody a nasze dyplomy robią niesamowite wrażenie. Jestem dumna, kiedy holding edukacyjny Billa Gates’a i należąca do niego IADE Creative University  podpisuje umowę edukacyjną tylko z MSKPU, twierdząc, że to ich zdaniem najlepsza szkoła mody w kraju. Jestem dumna, bo nauczyciele, którzy nauczają w MSKPU to nie tylko ludzie z tytułami naukowymi, ale osoby z olbrzymimi sukcesami zawodowymi, pracujący aktualnie w zawodzie, jako głowni projektanci, to Dyrektorzy Artystyczni, kostiumografowie.  To także moi wieloletni współpracownicy i przyjaciele. Ta lista powodów do dumy jest długa. Jednak największy powód do dumy, to dla mnie sukcesy moich uczniów, także po ukończeniu MSKPU.

2 Comments

 • Reply
  Ewa Macherowska
  18 kwietnia 2018 at 17:09

  Świetny post i zdjęcia :)

  • Reply
   Red Bow
   23 kwietnia 2018 at 18:01

   ;*

  Leave a Reply

  *